Seks, miłość, duchowość

„Im głębiej sięga czyjaś wolność wewnętrzna, tym głębsze jest poczucie połączenia z całym życiem, wzrasta więc poczucie wolności we wszystkich dziedzinach życia, w tym w seksualności. Im bliżej ktoś jest życia w pełni, tym bardziej pełna pasji, zabawy, duchowości i przyjemności staje się seksualność.Skupianie się na szczęściu i przyjemności wymaga zmiany w świadomości, odejścia daleko od codziennego zamartwiania się. To proste – nie da się odczuwać przyjemności i martwić się jednocześnie.

Gdy ludzie stają się bardziej wolni w odczuwaniu miłości, bez zakazów i ograniczeń, zaczynają mniej cierpieć w związkach, mniej odczuwać zazdrość, mniej bać się braku poczucia bezpieczeństwa, i innych źródeł bólu w relacjach. Zaczynają też bardziej kochać siebie, co w efekcie wspiera ich związki. Otwarcie się na przepływ miłości nie oznacza zwiększenia liczby partnerów seksualnych, oznacza zwiększenie przepływu życiodajnej energii i zwiększenie otwartości w ogóle.
Ludzie, którzy są naprawdę wolni w kochaniu innych, a ich serce jest otwarte, mają głębsze poczucie tego, kim naprawdę są, mają lepszy kontakt ze sobą i swoją najgłębszą naturą. Z takimi ludźmi możemy czuć się zrelaksowani, łatwo im ufać. Bycie z kimś, kto jest wolny w miłości, jest jak pływanie w przepięknym czystym jeziorze – to co widzisz jest tym, co dostaniesz, a możesz widzieć wszystko aż do dna.
Ludzie wolni w miłości spotykają i budują głębsze relacje, będące źródłem wzrostu i wzajemnego rozwoju. Tworzą relacje z miejsce wewnętrznej obfitości raczej niż z lęku, a źródło ich wewnętrznej siły wydaje się być nieskończone, nie obawiają się więc bycia nadużytymi lub dania zbyt dużo. Opiekują się na równi sobą jak i innymi.
Jak się osiąga taki stan miłosnej obfitości? Metod jest wiele – praca nad osobistą historią, leczenie swoich zranień, nawiązywanie głębokiej relacji ze sobą. Celem jest zbudowanie w sobie postawy bycia prowadzonym w życiu raczej przez miłość niż strach, co prowadzi do otwartości na miłość.
Gdy nasza wewnętrzna wolność wzrasta i nasz lęk maleje wiele aspektów życia się zmienia.  Wzrasta poczucie twórczości, radość z seksu, miłości, pojawia się więcej energii do działań społecznych i uzdrawiania świata, i wzrasta też siła duchowa.
Gdy nasza energia życiowa uwalnia się uczymy się jak latać wyżej i dalej…”
(fragment książki dr Gary’ego Reissa Leap into living, w wolnym tłumaczeniu)
Autor powyższego tekstu jest psychoterapeutą, nauczycielem pracy z procesem, prowadzi zajęcia i warsztaty na całym świecie (m. in. w Wlk. Brytanii, Izraelu, USA, Australii), jest autorem wielu książek. Jednym z głównych obszarów jego praktyki jest praca z problemami w związkach, między innymi problemami seksualnymi.
Zapraszamy serdecznie na otwarte spotkanie z Gary’m oraz na wyjątkowy warsztat na temat seksualności prowadzony przez niego.
Warsztat skierowany jest do osób zainteresowanych tematem, doświadczających problemy w obszarze seksualności i miłości, pragnących pogłębić wiedzę na ten temat i popracować nad osobistymi kłopotami w tej dziedzinie.
Można przyjść na warsztat zarówno z partnerem jak i samemu, będąc w związku lub będąc singlem. Zapraszamy osoby o wszelkiej orientacji seksualnej.
Warsztat to wyjątkowa okazja do poszerzenia świadomości i uzdrowienia w obszarze seksualności, będącym wciąż tematem tabu. Doświadczenie Garego w tym obszarze jest imponujące, i po raz pierwszy w Polsce odbędzie się warsztat prowadzony przez niego w tej tematyce.
Istnieje też możliwość odbycia indywidualnych sesji z Garym.
Zdecydowaliśmy się zaprosić go i zrobić zajęcia na ten temat, gdyż okazuje się, że wiele osób ma poważne kłopoty w obszarze swojej seksualności, o czym wciąż mało się mówi i pisze.
Dominujący nurt w tej sprawie jest taki – każdy ma dużo seksu, a kto go nie ma powinien się tego wstydzić, nie należy o tym mówić. Powstaje zmowa milczenia i poczucie, że ze mną jest coś bardzo nie w porządku jeśli mam kłopoty, nie odczuwam pożądania, seks w moim związku zamiera, nie umiem się otworzyć.
Mogą też pojawić się problemy odwrotne – uzależnienie od seksu, nieumiejętność nawiązywania głębokich relacji. Będąc z kolei osobą o innej niż dominująca orientacji seksualnej bądź tożsamości płciowej, odczuwamy wiele opresji, homofobię, wiele ograniczeń w ekspresji seksualnej. Energia seksualna to wielka życiowa siła, a jej swobodny przepływ może być źródłem wielkiej radości, bliskości, swobody. Odczuwanie ograniczeń zaś zmniejsza poziom energii w ogóle, i może być odczuwany jako duża blokada.
Codzienna praktyka terapeutyczna pokazuje, że zdecydowanie więcej jest problemów w obszarze seksualności, niżby się mogło wydawać. Nasza wiedza radzenia sobie z kłopotami i umiejętność rozmowy na tematy seksualności wciąż jest niewielka.
Warsztat będzie okazją do przyjrzenia się temu obszarowi w życiu każdego z nas, w bezpiecznej atmosferze.
Agnieszka Kramm